Pielęgnacja skóry dziecka

We wczesnym okresie życia, a w szczególności u noworodków i niemowląt, skóra dziecka różni się istotnie od skóry osoby dorosłej. Jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna, ma ”luźniejszy” układ komórek i jest mniej sprężysta. Szybko traci wodę związaną w głębszych warstwach i przez to jest szczególnie narażona na wysuszenie.


Naturalna warstwa lipidowa naskórka małego dziecka nie jest wystarczająco szczelna i łatwiej przenikają przez nią w głąb skóry szkodliwe czynniki zewnętrzne - bakterie, zanieczyszczenia, substancje chemiczne, temperatura, promienie słoneczne. Może to prowadzić do rozwoju różnego rodzaju zmian skórnych: pęknięć naskórka, łuszczenia, zaczerwienienia, podrażnień czy alergii. Skóra staje się podatna na choroby o podłożu alergicznym tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), pokrzywka, czy wyprysk kontaktowy. Każde podrażnienie skóry może osłabić jej funkcje ochronne i dlatego właściwa pielęgnacją   jest konieczna dla dobrego samopoczucia i zdrowia maluszka.

Pełne ukształtowanie skóry spełniającej rolę naturalnej bariery ochronnej następuje dopiero w 3 roku życia, zatem zanim skóra dziecka zacznie sobie radzić sama, trzeba ją wspomagać i zapewnić jej skuteczną ochronę. Należy pamiętać, że każde, nawet zdrowe dziecko, ma delikatną skórę, która wymaga nieustannej dbałości. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie preparatów do jej higieny i pielęgnacji.
Preparaty przeznaczone dla niemowląt i dzieci powinny zapewnić skórze przede wszystkim:
  • prawidłowe natłuszczenie i nawilżenie,
  • odbudowę i stabilizację płaszcza lipidowego,
  • ograniczenie transepidermalnej utraty wody,
  • łagodzenie podrażnień.
Pielęgnacja skóry u dzieci
Z drugiej strony preparaty te nie powinny zawierać barwników i substancji zapachowych.

Prawidłową i skuteczną pielęgnację skóry dzieci i niemowląt powyżej 1 miesiąca życia zapewniają innowacyjne preparaty emolientowe allerco, stanowiące kompleksową kurację dla skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii. W skład linii allerco wchodzą: krem emolientowy natłuszczający, krem emolientowy nawilżający, balsam do ciała, żel myjący, kostka myjąca i emulsja do kąpieli. Preparaty przywracają skórze naturalną równowagę i funkcję ochronną. Zawierają unikalne połączenie metabolitu witaminy PP i najwyższej jakości składników. Metabolit witaminy PP (substancja czynna chroniona prawem allerco patentowym) działa łagodząco i zmniejsza podatność skóry na podrażnienia. Zastosowane emolienty ograniczają przeznaskórkową utratę wody i działają ochronnie na warstwę lipidową naskórka. Dodatek witaminy E i gliceryny podwyższa zdolność do utrzymania prawidłowej wilgotności skóry. Preparaty zapewniają skórze długotrwałe natłuszczenie i nawilżenie. Zmniejszają szorstkość i suchość skóry, poprawiają jej elastyczność.

Preparaty allerco nie zawierają substancji zapachowych i barwników. Zostały przetestowane dermatologicznie na skórze osób z dodatnim wywiadem atopowym i alergologicznym oraz są rekomendowane do stosowania u dzieci i niemowląt powyżej 1 miesiąca życia.
2011-01-20 Żródło: Pharmena
Autor: dr Anna Zwolińska 
Share this article :
 
Support : Xas | J | R
Copyright © 2011. Coloring Pages | Wallpapers | Photos HQ | For Kids - All Rights Reserved