Nauka korzystania z nocnika

JAK NAUCZYĆ DZIECKO SIADANIA NA NOCNIKU?

Około drugiego roku życia malec zacznie świadomie panować nad funkcjami wydalniczymi. Wyjaśnij mu, do czego służy nocnik i postaw go w takim miejscu, by miał do niego łatwy dostęp. Rozpoczęcie akcji wydalania stolca dziecko objawia marsową miną i przykucnięciem. Natychmiast gdy zauważysz te sygnały u swojej pociechy, przypomnij jej, gdzie znajduje się nocnik. Możesz też próbować sadzać ją na krótką chwilę na nocnik tuż po posiłku.
 
Jaki wybrać typ nocnika?
Nauka korzystania z nocnika
Każdy rodzaj jest odpowiedni, choć dla chłopczyka lepszy będzie taki z wyżej zabudowanym przodem. Nie oczekuj też, że maluch zachwyci się jakimś oryginalnym modelem (np. z pozytywką).
Jak zachęcać dziecko do korzystania z nocnika? Zawsze okaż mu swoją radość, gdy na nim siada, ale nie popadaj w przesadę. Nocnik nie może stać się najważniejszą rzeczą w waszym domu. Nic powinnaś też z czynności wydalniczych robić wielkiej sprawy, gdyż jest to po prostu normalna funkcja organizmu, którą dziecko uczy się kontrolować. Jeżeli malec zaakceptuje nocnik, automatycznie będzie chciał z niego korzystać.

Jak czyścić nocnik?
Wypłucz nocnik wodą, w razie potrzeby używając płynu do płukania. Pozostaw go do wyschnięcia lub wysusz za pomocą papieru toaletowego (nie używaj ściereczek). Sterylizacja jest zbędna.

KIEDY ZACZĄĆ PRZYZWYCZAJAĆ DZIECKO DO NOCNIKA?
Nawet jeśli dziecko oddaje stolce regularnie, to wprowadzanie nocnika przed osiemnastym miesiącem życia nie ma większego sensu, gdyż dopiero wtedy zaczyna ono kontrolować czynność wydalania.
 
KIEDY DZIECKO PRZESTANIE MOCZYĆ PIELUCHY?
Generalnie rzecz biorąc, następuje to zazwyczaj pomiędzy dwudziestym czwartym a trzydziestym miesiącem życia (u chłopców może być nieco później - pod koniec trzeciego roku życia).
KIEDY DZIECKO NIE BĘDZIE JUŻ POTRZEBOWAŁO PIELUCHY W NOCY?
Prawdopodobnie nie wcześniej niż przed ukończeniem trzeciego roku życia, choć i wtedy może moczyć pieluchę wskutek choroby lub zdenerwowania.
 
CO ROBIĆ, JEŚLI MALUCH NIE CHCE KORZYSTAĆ Z NOCNIKA?
Dziecko może być emocjonalnie i fizycznie nieprzygotowane do siadania na nocniku, dlatego nie próbuj go do tego zmuszać. Nie okazuj też zdenerwowania, gdyż pierwsze próby kontroli czynności organizmu zbiegają się z okresem największej niechęci dziecka do jakiejkolwiek współpracy z rodzicami. Nie stosuj również żadnych kar, jeśli maluch nie wypróżni się od nocnika.
 
CZY UCZYĆ DZIECKO KORZYSTANIA OD RAZU Z UBIKACJI, A NIE Z NOCNIKA?
Może ci się to udać, ale wiedz, że sedes wzbudza w małym dziecku większą niechęć niż nocnik, a poza tym będziesz potrzebowała specjalnej nakładki na muszlę, by przystosować ją do potrzeb dziecka. Musisz też dostawić do sedesu specjalny schodek.
 
PROBLEMY Z WYPRÓŻNIANIEM SIĘ
U każdego dziecka praca jelit i układu moczowego przebiega odmiennym trybem. Rodzice mają często skłonność do nadmiernego zamartwiania się tą kwestią, zwłaszcza kiedy dziecko kończy pierwszy rok życia - wtedy myśli wszystkich domowników zdają się krążyć wyłącznie wokół tego tematu.
W domu dziecko jest czyste i suche, ale moczy się, gdy wychodzimy. Co robić?
Dziecko często nie jest w stanie opróżniać pęcherza, jeśli nie jest on całkowicie pełny, dlatego korzystanie z ubikacji przed wyjściem z domu nie zawsze rozwiązuje problem. Obawiając się przykrych niespodzianek, zabieraj ze sobą nocnik albo zawsze miej na oku jakąś publiczną toaletę. Możesz też założyć dziecku pieluchę. Na wszelki wypadek zabierz dodatkowy komplet ubranek i zabezpiecz siedzenie w samochodzie lub wózku.
 
Dlaczego dziecko na nowo zaczęło się moczyć? Wśród możliwych przyczyn tego stanu rzeczy należy wymienić pojawienie się nowego dziecka w rodzinie (moczenie się to jeden z najczęstszych objawów zazdrości o rodzeństwo), wyjazd na urlop oraz niską temperaturę otoczenia. Powodem moczenia się (choć znacznie rzadziej) może też być ząbkowanie lub jakaś choroba. Jeżeli obawiasz się, że dziecku coś dolega, skontaktuj się z lekarzem.
Dziecko nie nosi już pieluch, ale czasami brudzi majtki. Czy to powód do zmartwienia?
Nie, gdyż dzieciom, które uczą się korzystania z ubikacji, często zdarza się załatwić do majtek, np. kiedy znajdują się poza zasięgiem wzroku rodziców. Problem ten rozwiąże się sam wraz
z upływem czasu, dlatego staraj się go ignorować.
Czy coś jest nie tak, jeśli stolce są częste i wodniste? U dzieci w tym wieku luźne stolce są zjawiskiem powszechnym. Jeżeli dziecko czuje się dobrze, a jego rozwój przebiega prawidłowo, wystarczy zwiększyć ilość podawanych mu płynów, żeby zapobiec odwodnieniu. Podejrzewając infekcję jelit (zob. s. 218), zgłoś się do lekarza. W pewnych odstępach czasu, zwłaszcza u chłopców do drugiego roku życia, może się pojawiać napadowa biegunka. Stolce bywają wówczas bardzo obfite i często zawierają wyraźnie widoczne kawałki nieprzetrawionego pokarmu. Prawdopodobnie powodem tego schorzenia jest zbyt częste picie lub niewłaściwe przeżuwanie pokarmu.
Share this article :
 
Support : Xas | J | R
Copyright © 2011. Coloring Pages | Wallpapers | Photos HQ | For Kids - All Rights Reserved