Jak nauczyć dziecko samodzielnie się ubierać?

Jako dorośli traktujemy ubieranie się jako mechaniczną czynność którą wykonujemy od zawsze. Jednakże dla małych dzieci nawet najprostrza czynność podczas ubioru może stanowić poważne wyzwanie. Możemy pomóc maluchowi, trzymając się paru prostych zasad:
Pomóżmy dziecku odróżnić przód od tyłu. Maluch będzie miał mniej kłopotów z odróżnianiem przodu ubranka od tyłu, jeśli strój będzie miał wzór tylko z przodu. W innym wypadku, naucz dziecko odnajdywać metkę, która prawie zawsze „znajduje się z tyłu. Ubranka, które nie mają metki z tyłu, można od środka zaznaczyć wodoodpornym pisakiem (oznaczając tył literką „T", zachęcisz dziecko do nauki alfabetu). Chłopcy mają ułatwione zadanie przy zakładaniu bielizny i krótkich spodenek, gdyż ich przód różni się wyraźnie od tyłu; żeby ułatwić zadanie dziewczynkom, można kupować im majteczki z wzorkiem lub kokardką z przodu.
Zapinaj guziki od dołu do góry. Aby mieć pewność, że się równo zapnie guziki czy zatrzaski, najłatwiej jest zacząć od dołu. Chociaż zapinanie ich przekracza możliwości motoryczne większości dobrze rozwiniętych dzieci, możesz powoli zacząć tego uczyć, pokazując maluchowi, jak należy dopasować dolny guzik do dolnej dziurki. Pozwól ćwiczyć zapinanie guzików, zatrzasków oraz suwaków w jego własnych ubrankach (kiedy pozwała na to czas), daj mu także lalkę lub książeczkę z guzikami, zatrzaskami, sznurowadłami czy suwakami, na której będzie mogło się uczyć.
Naucz umiejętnego i ostrożnego zapinania suwaka. Suwaki stanowią bolesne zagrożenie dla wrażliwej skóry, szczególnie u chłopców, którzy ryzykują przycięcie bardzo delikatnej części ciała. Nawet jeśli twoje dziecko nie zapina jeszcze
samodzielnie zamka (a zwłaszcza jeśli próbuje), zademonstruj mu, jak ma to robić, trzymając suwak daleko od ciała.
Jeśli bucik jest zawsze zakładany na niewłaściwą nóżkę... Dopasowanie prawego bucika do prawej nóżki (a lewego do lewej) jest jednym z najtrudniejszych elementów nauki ubierania się i większość dzieci ma z tym problemy jeszcze w późnym okresie dzieciństwa. Chociaż powinnaś wykazać dużo cierpliwości, możesz także ułatwić nieco to zadanie, pokazując starszemu dziecku, że sprzączki bucika i paski na rzepy znajdują się zwykle po zewnętrznej jego stronie. Możesz też wewnątrz każdego bucika narysować jakieś drobne wzorki i powiedzieć dziecku, że mają się one zawsze spotykać w środku albo że stanowią one całość. Pomocne może być również to, że buciki będą zawsze stawiane tak, aby były gotowe do włożenia.
Share this article :
 
Support : Xas | J | R
Copyright © 2011. Coloring Pages | Wallpapers | Photos HQ | For Kids - All Rights Reserved